Darłowo dla rodzin z dziećmi

Królewskie miasto z dużym portem rybackim. Jego nadmorska dzielnica to Darłówko.

Darłowo noclegi to miasto, Darłówko (Wschodnie i Zachodnie) jest jego dzielnicą. Wybierając się na wakacje właśnie w niej najczęściej wykupujemy kwatery. Samo centrum Darłowa jest trochę oddalone od morza.

Pierwsze o nim wzmianki datowane są na XI wiek, a prawa miejskie przyznane zostały już w wieku XIII. Przez bardzo krótki czas Darłowo należało do państwa Piastów, a potem aż do XVII wieku było częścią Księstwa Zachodniopomorskiego rządzonego przez Gryfitów. Darłowo pokoje do wynajęcia

Zbudowali oni tutaj zamek (XIV w.) i rozpoczęli współpracę z Hanzą – Darłowo było miastem hanzeatyckim od początku XV wieku. Najbardziej znanym władcą, i to nie tylko Pomorza Zachodniego, ale całej Skandynawii, był Eryk I Pomorski.

Urodził się w Darłowie, był synem księcia Warcisława VII i prawnukiem króla polskiego Kazimierza Wielkiego. Jako 5-letnie dziecko został usynowiony przez Małgorzatę I Wielką (władczynię Danii, Szwecji i Norwegii), a po jej śmierci rządził całą Skandynawią. Darłowo domki

Po 20 latach rządów został zdetronizowany, osiedlił się na wyspie Gotlandii i zaczął wieść życie pirata. Ostatnie 10 lat swego życia spędził na zamku w Darłowie, a pochowany został w darłowskim kościele Wniebowzięcia NMP.

W porcie w Darłowie doszło też w XVI wieku do małej bitwy polsko-szwedzko-szkockiej (choć miasto nie należało ani do Polski, ani do Szwecji, ani tym bardziej do Szkocji). Darłowo pensjonaty

Patrolująca wybrzeże polska flota wojenna Zygmunta Augusta napotkała w porcie statki szwedzkie i szkockie, które ostrzelały flotę polską. Po polskim desancie i zaatakowaniu Szwedów od strony lądu statki szwedzkie opanowano, a szkockie uciekły. noclegi Darłowo

Losy Polski i Pomorza Zachodniego łączyły się tylko na chwilę. Poza okresem wczesnopiastowskim i podbojami Bolesława Krzywoustego, książęta pomorscy wiązali się różnymi układami z Polską z obawy przed swoim silnym sąsiadem – Marchią Brandenburską, której wpływy kulturowe były na Pomorzu najsilniejsze. Po śmierci ostatniego Gryfity, miasto wraz z całym Pomorzem Zachodnim trafiło w ręce Prus.

Mieszkańcy Darłowa (niemiecka nazwa Rügenwalde) przez wieki trudnili się żeglarstwem i rybołówstwem. Wraz z nastaniem europejskiej mody na wypoczynek nad morzem miasto zaczęło przekształcać się w kąpielisko nadmorskie.

Turystyczny charakter miasteczka w XX-leciu międzywojennym został wzbogacony o coraz wyraźniejszy rys wojskowy, a to za sprawą pobliskiego poligonu. To tu Niemcy w latach 30. XX wieku i w czasie II wojny światowej testowali ówcześnie największe armaty świata – Dorę i Schwerer Gustawa II.

Po 1945 roku Darłowo, tak jak całe Pomorze Zachodnie do Świnoujścia, przypadło w wyniku ustaleń Konferencji Poczdamskiej Polsce, a niemiecką ludność wysiedlono.

Darłowo to spore 15-tysięczne miasto i zdecydowana większość turystów jako miejsce wypoczynku wybiera jego nadmorską dzielnicę Darłówko.

Darłówko zaś to popularny cel urlopów, jest tu gwarno i tłoczno. Jeśli szukamy ciszy i spokoju, lepiej wybrać pobliskie Wicie lub Kopań, ale jeśli lubimy, jak dużo się wokół nas dzieje i nie przeszkadzają nam tłumy na plaży oraz nadmorskich promenadach, będziemy się tu czuć dobrze.

Po pierwsze za przyczyną mikroklimatu (co odbija się, niestety, w wysokości opłaty klimatycznej), który jest łagodny, a jednocześnie w powietrzu znajduje się dużo jodu do wdychania.

Po drugie za przyczyną plaż, które posiadają Błękitną Flagę – znak czystości i gwarancja bezpieczeństwa (Darłówko Wschodnie – plaża miejscami kamienista, za to całkowicie piaszczysta w Darłówku Zachodnim).

W Darłowie i jego dzielnicy Darłówku jest sporo atrakcji, w tym takich, które szczególnie zainteresują nasze dzieci.

Stoi tu latarnia morska, a obok niej znajduje się wesołe miasteczko, jest niesamowity aquapark „Jan” z wodą morską, a dla miłośników techniki godnym uwagi będzie rozsuwany most, zaś dla małych fanów fortyfikacji bunkry na plaży i wydmach.

W centrum Darłowa znajduje się zamek Książąt Pomorskich, urokliwy kościół św. Gertrudy i kościół Wniebowzięcia NMP z miejscem spoczynku księcia, króla i pirata – Eryka I.

W Darłowie są też ciekawe imprezy w czasie wakacji. Młodszym dzieciom spodoba się pewnie inscenizacja historyczna – „Powrót króla Eryka I”, dla starszych interesujący będzie przegląd filmów skandynawskich czy Dni z Dobrą Książką.

Niedaleko z Darłowa jest do Koszalina i jego Suportowej Doliny – wielkiego plac zabaw w centrum miasta, wioski indiańskiej, czy rezerwatu archeologicznego Kamienne Kręgi.

Trochę dalej leży Słupsk i jego największy park linowy w Europie i najstarsza ciągle czynna pizzeria w Polsce. Jest też i kolejny zamek książąt pomorskich – w każdą wakacyjną niedzielę odbywa się tu Jarmark Gryfitów – plenerowa impreza z wieloma atrakcjami dziecięcymi.